Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy. Relacja z wydarzenia.
Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy. Relacja z wydarzenia.
19.03.2017
Prosto z dzisiejszego spotkania przychodzę do Was z relacją. Wspólnie czytamy, dzieci wspieramy to akcja społeczna, która ma na celu zachęcenie rodziców do czytania dzieciom. W ramach wydarzenia odbyło się wiele interesujących warsztatów.
Była nauka właściwej interpretacji aktorskiej poprowadzone przez gdańską aktorkę Dorotę Kolak. Dzięki temu rodzice mogli się dowiedzieć jak modulować głosem, by przyciągnąć uwagę dzieci oraz na jakie błędy zwracać uwagę podczas czytania. Trzeba pamiętać, by przekazywać dzieciom wartości prawidłowego operowania językiem polskim.
Prelekcja poprowadzona przez psycholog Alicję Maliszewską dotyczyła trudnych sytuacji w życiu dzieci, które można rozwiązać za pomocą odpowiednio dobranych lektur. Ważne jest, by postawić się w miejscu dziecka, które pewne sytuacje przeżywa całkiem inaczej niż osoba dorosła. Problemy może odreagowywać na wiele sposobów dlatego ważna jest obserwacja dziecka, by odnaleźć przyczynę zaistniałej sytuacji. Na rynku wydawniczym można znaleźć wiele interesujących pozycji pomagających np. w odnalezieniu się w grupie rówieśniczej, opanowaniu lęku przed ciemnością czy akceptacji odmienności.
Jedną z atrakcji było również czytanie fragmentów książki „Humory Hipolita Kabla” przez Dorotę Kolak, Patrycję Szczepanowską oraz Macieja Gąsiorka, znanego jako Piksel z programu dla dzieci „Budzik”.
Ciekawym elementem było również spotkanie z dwiema autorkami książek dla dzieci: Anitą Głowińską i Elżbietą Pałasz. Pierwsza z nich stworzyła m.in. bardzo popularną serię „Kicia Kocia” oraz książek „Do czego służy kotlet” i „Dziura w gazecie”, które pomagają radzić sobie dzieciom z pierwszymi dniami w szkole. Natomiast druga jest również redaktorką a spod jej pióra wyszły książki: „Szkoła dla początkujących”, „Mały rudzik i wielka przygoda” czy kolorowanki z serii „Maluję i opowiadam”. Dzięki nim dowiedziałam się między innymi o tym skąd się biorą pomysły na książki oraz o tym, że nie warto się zrażać brakiem odpowiedzi ze strony wydawnictw.
Organizatorem akcji jest, wraz z Komitetem Ochrony Praw Dziecka, jest Wydawnictwo Adamada, w którego ofercie znajdziecie mnóstwo pozycji wartych wspólnego czytania.Pięknie ilustrowane opowieści, które pomagają młodym czytelnikom w pokonywaniu trudności, dopasowane do każdego wieku to idealne propozycje zarówno na prezent jak i do domowej biblioteczki. Ja je z całego serca polecam! I wkrótce przybliżę Wam więcej interesujących pozycji proponowanych przez to wydawnictwo na wiosnę 2017 🙂
Tagged with: Adamada, Europejskie Centrum Solidarności, komitet ochrony praw dziecka, relacja
Wspaniała akcja 🙂 swoim dzieciom staram się czytać jak najwięcej, czesto wracając do ulubionych opowieści.