15. „Gwałt” Lesław Furmaga
15. „Gwałt” Lesław Furmaga
Sięgnęłam po tę książkę z ciekawością. W końcu kto pisze o gwałcie i jego skutkach?
Mimo niewielkiej objętości książka zawiera dużo treści. Jak dla mnie trochę za dużo. Przyznaję z bólem,że w kilku miejscach po prostu się zgubiłam. Nie przepadam za książkami, w których są przeskoki między różnymi czasami i miejscami akcji. Tutaj było tego sporo..
Bohaterką książki jest Maria Elwira, która jako dziewczyna doznała największej tragedii. Została brutalnie zgwałcona przez kilku mężczyzn. Upokorzona, pobita, poraniona, doświadczyła wielu gróźb. Po samym gwałcie jej koszmar jednak się nie zakończył. Próbująca do siebie dojść dziewczyna odkrywa,że kiełkuje w niej nasienie oprawcy. Jest to gwałt po gwałcie. Mimo ,iż nie chce i na wszelkie sposoby stara się zapobiec urodzeniu dziecka, zostaje do tego zmuszona. Bo takie jest prawo, taka jest etyka i przykaz boży… Dziecko powinno być dla matki skarbem, ukochana i upragniona istotą. W tym wypadku jest żywym świadectwem koszmaru, codziennie przypominającym o bólu i poniżeniu. Maria Elwira popada w obłęd, nie umie pogodzić się z istnieniem dziecka potwora. Mimo prób opieki na dzieckiem, jej instynkt i miłość macierzyńska nie potrafią się obudzić. Na dodatek Magnus – jej syn, okazuje się kopią bestialskiego ojca.
Dalsze losy Marii to próba odnalezienia prawdy i walka o nią. O prawo kobiety do decydowania o macierzyństwie. Na swojej drodze spotyka kobiety podobne sobie – zgwałcone, upokorzone, zdradzone, a także nawrócone i kochające owoce gwałtu matki. I wszystkim zadaje pytanie o Boga – kim jest i kto przemawia w Jego imieniu każąc zgwałconym rodzić.
Książka Lesława Furmagi jest trudna zarówno tematyką jak i formą. Na pewno zmusza do myślenia, do wejścia wgłąb siebie i zadania bardzo ciężkich i bolesnych pytań. Co ja bym zrobiła na miejscu tej kobiety? Co wybrała? Czy jest mniejsze zło? Kto może decydować o życiu i śmierci?
Może i WY sięgniecie po tę książkę i spróbujecie na nie odpowiedzieć…