175 (75). „Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben
175 (75). „Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte
252 strony, oprawa twarda
2016
„Zapraszam Was, byście wraz ze mną dzielili szczęście, które mogą dać nam drzewa. A kto wie, może podczas następnego spaceru po lesie sami odkryjecie małe i wielkie cuda.”
Skorzystacie z takiego zaproszenia? Wysyła je do Was Peter Wohlleben, leśnik z Niemiec. W książce „Sekretne życie drzew” opisuje swoje doświadczenia na polu poznawania leśnej roślinności. W ciekawy i łatwy do zrozumienia sposób opisuje zjawiska, które zachodzą w drzewach i ich otoczeniu. Przeczytacie tu między innymi o języku, którym posługują się te gigantyczne rośliny oraz o wzajemnym wsparciu, jakiego sobie udzielają.
Sięgając po tę książkę liczyłam, że będzie niezwykła, ale nie spodziewałam się, że aż tak. To skarbnica wiedzy o lesie i jego najważniejszych mieszkańcach – drzewach. Autor w poszczególnych rozdziałach opisuje przeróżne aspekty ich życia. Jest tu mowa o różnych sposobach rozmnażania, o leśnym „przedszkolu”, a także różnych metodach obrony przed szkodnikami. Przede wszystkim jest to zachęta do lepszego poznania drzew i pozwolenia na ich naturalny rozwój. „Sekretne życie drzew” to najlepsza lekcja ekologii i miłości do przyrody, jaką miałam okazję poznać.
„W lesie istnieją niepisane zasady savoir-vivre’u. Określają, jak ma wyglądać porządny mieszkaniec lasu pierwotnego, co powinien robić lub na co może sobie pozwolić.”
Dzięki Wohllebenowi dowiadujemy się, że drzewa. które rosną w naturalnych „dzikich” lasach są zdecydowanie zdrowsze, niż te sztucznie nasadzane przez człowieka. Są przede wszystkim inteligentniejsze. Dziwne to słowo w odniesieniu do roślin, prawda? Jednak dzięki badaniom jakie sam Autor oraz wielu innych ekologów i instytucji prowadziło wobec drzew, można śmiało postawić tezę, że drzewa wcale nie są tak bardzo odmienne od zwierząt i ludzi. Po prostu są cichsze i wolniejsze, jednak czują ból, potrafią być zazdrosne oraz pomagają swoim chorym krewniakom. Co zaskakujące, nie wiadomo do tej pory jak, ale drzewa potrafią też liczyć oraz uczyć się. A to z pewnością jest dowodem na ich inteligencję, prawda?
Ogromnym atutem książki jest jej prosty, przystępny język oraz objaśnienia naukowych terminów. Dodatkiem jest bogata bibliografia, po którą mogą sięgnąć Ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na tematy poruszane przez autora. Przejrzyste rozdziały poruszające kolejne aspekty życia drzew systematyzują naszą wiedzę i kawałek po kawałku odkrywają nam ich sekrety. Dzięki tej lekturze dowiedziałam się wielu rzeczy, między innymi tego, że mech nie zawsze rośnie od północy oraz że akacje na sawannie potrafią się wzajemnie ostrzegać przed żerującymi żyrafami.
Jeśli szukacie ciekawej lektury, która umili Wam jesienne wieczory i otworzy oczy na wiele do tej pory niezauważanych cudów natury, sięgnijcie po „Sekretne życie drzew”. Ta książka będzie też prezentem idealnym dla osoby, która lubi literaturę faktu napisaną w przystępny sposób. Przeczytajcie ją też przed zakupem świątecznej choinki ze sztucznej hodowli…
Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję
Like this:
Like Loading...
Related
Tagged with: grzyby, język roślin, las, matras, Peter Wohlleben, prezent, Sekretne życie drzew
ciekawa książka, może warto ja przeczytać w mysl zasady "im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta"?
Pingback: 433 (28). "Pierwsza zagadka. Nasze życie przed przyjściem na świat" Katharina Vestre ⋆ Przeczytanki.pl (Edit)