322 (16). „Cudowny chłopak” R.J. Palacio
322 (16). „Cudowny chłopak” R.J. Palacio
Wydawnictwo Albatros
416 stron, oprawa półtwarda
2018
„Moim zdaniem sprawa przedstawia się tak: nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko.”
„Cudowny chłopak” to opowieść o tolerancji wobec inności, ale przede wszystkim o miłości i przyjaźni. Bo niezależnie od tego kim jesteśmy i jak wyglądamy, potrzebujemy akceptacji drugiego człowieka. W przypadku Auggiego miłość jest wyzwaniem, ponieważ łatwo jest pomylić ją z litością, łatwo przejść do nadopiekuńczości i równie łatwo można go od siebie odepchnąć ze strachu przed innością. Wszelkie odcienie tych relacji autorka opisała bardzo plastycznie w dość prosty sposób: ukazała te same wydarzenia oczami różnych postaci – Augusta, jego siostry czy kolegi ze szkoły. Dzięki temu czytelnik zyskuje pełen obraz sytuacji, która widziana z różnych punktów widzenia ma całkiem odmienny wydźwięk.
„Moim zdaniem sytuacja wygląda następująco: za bardzo staramy się przekonać Augusta, że jest normalnym dzieckiem, i w rezultacie on też tak uważa. Problem w tym, że August nie jest normalnym dzieckiem.”
Auggie jest i jednocześnie nie jest wyjątkowy. Z jednej strony to zwykły dziesięciolatek, który całkiem dobrze się uczy i uwielbia Gwiezdne Wojny. Z drugiej to chłopiec, którego wygląd nigdy nie będzie normalny, a jego twarz wywołuje w ludziach wstrząs, nawet mimowolnie. Autorka w tej historii pokazuje, że reakcje ludzi, często bardzo silne, są czymś normalnym. Bo nie jest łatwo zaakceptować czyjąś odmienność. Ważne jest jednak to, by pod powierzchownością odkryć prawdziwe oblicze i dopiero wtedy oceniać.
Na przykładzie bohaterów „Cudownego chłopaka” autorka śle czytelnikom proste przesłanie – czasem ci, którzy sprawiają dobre wrażenie, są w środku jak zgniłe jabłka, a ci, którzy mają twarze potworów, to po prostu dobre dzieciaki. Ta powieść jest kierowana do dzieci i do dorosłych, chociaż tym drugim może zdać się nieco naiwna i moralizatorska. Jednak moim zdaniem to naprawdę piękna historia, warta przeczytania przez każdego. Uczmy się wrażliwości i tolerancji, a zdziałamy więcej niż uprzedzeniami i nienawiścią.
Tagged with: akceptacja, choroba, Cudowny chłopak, deformacja, książka młodzieżowa, Palacio
Film skradł moje serce, dlatego książka czeka już na półce – zapowiada się cudowny powrót do tej historii.
Bardzo ciekawa recenzja. Książkę zakupiłam niedawno i zamierzam niedługo ją przeczytać i wybrać się do kina 🙂
Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie http://www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com
Cenię sobie tak wartościową i poruszającą literaturę.